Главная ×
Главная

У Харкові проведуть обласний літературний фестиваль «Молода Слобожанщина»

Александр Кузьменко, 11 мая 2018, 14:40

Фото: Антонина Тимченко

Портал Кharkov.news дізнався про проведення у Харкові обласного літературного фестивалю «Молода Слобожанщина» 12 травня 2018 року на території Обласного організаційно-методичного центру культури та мистецтва (вул. Пушкінська, 62). Нам стало цікаво з’ясувати подробиці цієї події у літературно-мистецькому житті нашого міста, тож ми зв’язалися з однією з організаторів фестивалю, харківською поетесою Антоніною Тимченко та дізнались подробиці.

Розкажіть про те, чим власне є цей фестиваль?

«Молода Слобожанщина» - фестиваль, що проводиться в Харкові близько 20 років. Щоразу збирає 50-100 людей - юні поети, прозаїки. Наступним етапом роботи з творчою молоддю є семінар "Молода Слобожанщина", на котрий найкращі автори, відібрані на фестивалі, заздалегідь подають добірки своїх творів, відбувається їхній розгляд і обговорення в режимі роботи секцій поезії, прози, публіцистики, перекладів, творчості для дітей. Із молодими письменниками працюють старші колеги зі Спілки письменників - як керівники секцій та опоненти. Раніше фестиваль організовував Юрій Чайка із Міського управління культури.

Розкажіть про спрямування фестивалю? Як він сприяє розвитку української культури на Слобожанщині?

Обласний літературний фестиваль «Молода Слобожанщина» (започаткував його як міський захід Ю. Чайка під егідою комітету у справах молоді Харківської міськради, тепер фестиваль проводить Харківська організація Національної спілки письменників України) – щорічний захід, котрому вже більше двадцяти років, він є масштабним (збирає по 50-100 учасників) і відомим не лише на Слобожанщині, а й за її межами. Це, по суті, концерт-огляд усіх молодих письменників Харківщини, такий собі «вільний мікрофон»; кожен може прочитати по кілька творів, послухати інших і відчути себе в контексті однодумців. Це перший етап системної роботи з молоддю, здійснюваної Харківською спілкою письменників. Подальші етапи – запрошення всіх охочих до літературних секцій та гуртків міста. А також – пропозиція для творчої юні взяти участь у Обласному літературному семінарі «Молода Слобожанщина», що становить конкурс і майстер-клас. Керівниками та опонентами секцій поезії, прози, перекладів і літератури для дітей є професійні члени (або кандидати в члени) НСПУ. Фестиваль і семінар покликані сприяти розвитку молодих обдарувань, спрямувати їх на самовдосконалення, навчити саморедагування, пошуку влучного слова й небуденного образу. А решті харків’ян фестиваль і семінар показують цих авторів, через виступи й публікації художнє слово має бути донесене до читача.

За якими критеріями обираються учасники та переможці?

На фестиваль відбору немає, а критерії відбору на семінар – виключно художні. Творча неповторність, оригінальність образів, художніх деталей, технічна вправність. Цікавий погляд на світ, чесність у слові, безпосередність, готовність працювати. На засіданнях секцій працюємо над образністю, навчаємося уникати банальних рим, шукати й розпізнавати цікаві «свіжі» образи; керівники секцій, опоненти діляться секретами майстерності. Не можна навчити, приміром, писати вірш,але можна показати автору, які є можливості більш точного вираження думки, на прикладі показати, як порядок слів може посприяти кращому розумінню сенсу тощо. Проаналізувати, чому одна поезія про залишає нас байдужими, а читаючи другу – на ту ж саму тему! – ми щораз плачемо.

Як молодь бачить майбутнє української поезії та прози?

Складне питання. Кожен хоче бути почутим, уважає, що саме він робить і говорить щось дуже потрібне. У цей час люди, ні сном ні духом не знайомі з творами цього автора, щодня спокійно прокидаються, ходять на роботу, кохають, сміються й плачуть… І все більше обходяться без літератури. Мені як представнику молоді хочеться вірити, що українська література – а вона, безперечно, існуватиме в усе більш цікавих формах, вона самобутня, вона йде в ногу зі світовою, тільки в нас нікуди не подіти пошук у літературі національного, глибинної української шляхетності, чесності, осердечненості, – так ось, хочеться вірити й працювати над тим, аби література не мала нерозділеної любові до читача. Слід відновити перерваний зв’язок автор-читач, прагнути, щоб література була доступною, щоб хороші книги мали рекламу й недорого та повсюдно продавалися (а про затребуваність, – думаю, вона завжди є, просто не всі це пам’ятають і усвідомлюють щодо себе).

Чи були серед номінантів та переможців конкурсу ті, кому Ваш фестиваль дав «путівку в життя»?

Спробую пригадати хоча б п’яту частину: Ольга Тільна, Віталій Круглов, Марія Грабовська, Юлія Баткіліна, Ніна Онопрієнко, Ольга Лисенко, Сергій Отводенко, Роман Трифонов, Ганна Яновська, Анастасія Янковська, Анна Мінакова, Юлія Максимейко, Олександр Бобошко, Оксана Бойко, Аліна Борщова, Ася Божко, Олександр Медяник, Світлана Ринкевич (Слободяник), Юрій Сильвестров, Олена Рибка, Лариса Вировець, Наталія Ісаєва, Світлана Драченко, Ольга Тихонова, Ірина Обуховська, Олена Якименко, Ярослав Тітенок, Марія Козиренко, Веніамін Лєнський, Наталія Васильєва, Марко Терен, Анна Дадика, Ірина Жарикова, Тетяна Кальченко, Ірина Коломієць, Влад Петренко, Ярослав Скидан, Галина Бабак, Анастасія Перевозник, Ірина Скринникова, Юлія Ткачова, Ася Шевцова, Олександр Лисак.

Так, постійно є. Точніше, тільки так і є. Практично всі молоді члени Спілки письменників та автори, що творять поза організаціями, проходили школу «Молодої Слобожанщини». Можна називати багато прізвищ, але боюся когось забути й образити. Якщо цікаво, Сергій Жадан брав колись участь у «МС», відповім: так, брав. І ще раз кажу: назвала відсотків двадцять усього тих, хто пройшов студійну роботу в Спілці письменників і тепер є майстерним самобутнім письменником Харківщини… - розказала нашому виданню Антоніна Тимченко

Читать по теме:
В Харькове прошел фестиваль грузинского кино

  • афіша "Молодь Слобожанщини" 12 травня 13:00

Смотреть на карте

Справка

Тимченко Антоніна Олександрівна

Тимченко Антоніна Олександрівна народилася 4 квітня 1985 р. в м. Харкові. Закінчила  Харківський національний університет ім. В. Каразіна, кандидат філологічних наук (дисертація – «Мотивна структура поезії Володимира Свідзінського»).

Автор поетичних збірок: «Напередодні», «Посаг», «Падає камінь з душі», «Гарячі нитки», «Бабинець», «Скрипалик» та кількох книжок для дітей. Лауреат Міжнародного конкурсу кращих творів молодих українських літераторів «Гранослов», «Молода Слобожанщина» та Міжнародної україно-німецької премії ім. О. Гончара.

Член НСПУ з 2005 р.

Похожие новости
Комментарии